Sposób leczenia prostaty zależy od dolegliwości z jaką się zmagamy i jej stopniem zaawansowania. Nie bez znaczenia są również takie czynniki, jak wiek czy ogólny stan zdrowia chorego. Powinien on złagodzić dolegliwości związane z chorobą, nie pogarszając jakości życia chorego. Samo powiększenie prostaty wykrywane podczas badania USG nie jest wskazaniem do rozpoczęcia terapii farmakologicznej. Mężczyźni, którzy nie odczuwają takich dolegliwości jak:
– częstomocz
– nykturia
– ból jąder
– ból podbrzusza
Powinni poddawać się okresowej kontroli urologa, ale nie muszą faszerować się lekami.
Tabletki ziołowe
Jeżeli odczuwasz którekolwiek z wyżej wymienionych objawów, to musisz zacząć
działać. Umiarkowane dolegliwości związane z chorobą prostaty mogą złagodzić preparaty pochodzenia roślinnego. Najskuteczniejszy z nich to Reprostal. W składzie zawiera ekstrakty z palmy sabałowej, pokrzywy, jeżówki wąskolistnej, żurawiny oraz wierzbownicy. Wzbogacony o witaminę E, selen i cynk. Reprostal jest całkowicie bezpieczny dla organizmu – nie wywołuje skutków ubocznych. Mężczyni cenią go szybkość i skuteczność działania. Reprostal przynosi natychmiastową ulgę. Łagodzi ból, świąd i pieczenie oraz reguluje oddawanie moczu.
Silne środki farmakologiczne
Czasami suplementacja tabletkami ziołowymi nie wystarczy. Potrzebne są cięższe działa, w postaci antybiotyków. Leki te oddziałują na zakończenia nerwowe w pęcherzu i prostacie, na skutek czego dokuczliwe objawy zaczynają ustępować. Dobierane są indywidualnie do każdego pacjenta.
Może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Uszkodzenia pęcherza, nerek, kamicy, a nawet do nowotworu układu moczowo – płciowego.
Leczenie operacyjne
Polega na operacyjnym usunięciu przerośniętej części tzw. gruczolaka. W przypadkach rozpoznania raka prostaty usuwany jest cały narząd. Niestety operacja niesie za sobą możliwość następujących powikłań: nietrzymanie moczu, zaburzenia erekcji.